Szczegółowa informacja dot. wizyty Komisarz Unii Europejskiej ds. Transportu

W dniu 20 lutego 2015 roku Komisarz Unii Europejskiej ds. Transportu Pani Violeta Bulc złożyła wizytę na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

W spotkaniu udział wzięli:

  • Komisarz - Violeta Bulc
  • Nikolaus von Peter, Cabinet of Commissioner Bulc
  • Matej Zakonjsek, Cabinet of Commissioner Bulc
  • Rafał Rowiński, Protokół dyplomatyczny przedstawicielstwa KE
  • Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
  • Agnieszka Średniawa – Dziennikarz polityczny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
  • Marcin Łata – dyrektor Departament Konkurencyjności i Innowacyjności (MIiR)

Z ramienia PW:

  • prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna – Prodziekan ds. Nauki
  • prof. nzw. dr hab. inż. Iwona Grabarek – z-ca kierownika Projektu ECO-Mobilność
  • dr inż. Aleksander Szulczyk
  • dr hab. inż. Maciej Kozłowski
  • prof. dr hab. inż. Grzegorz Kamiński
  • dr hab. inż. Piotr Tomczuk
  • dr inż. Grzegorz Dobrzyński
  • mgr. inż. Jerzy Kowara
  • mgr inż. Marcin Nikoniuk
  • inż. Maciej Barwicki
  • mgr inż. Aldona Tomaszewska
  • mgr Magdalena Paszkiewicz
  • mgr Paweł Nowosad
  • dr inż. Konrad Lewczuk
  • Studenci i doktoranci

Z ramienia OPI:

  • Izabela Erecińska – z-ca dyrektora ds. wdrażania funduszy

 

17:45 – przywitanie Gości przez Prodziekan ds. Nauki prof. dr hab. inż. Mariannę Jacynę, prof. nzw. dr hab. inż. Iwonę Grabarek oraz Rafała Rowińskiego (protokół dyplomatyczny przedstawicielstwa Komisji Europejskiej); zaproszenie Delegacji do Sali Rady Wydziały Transportu, gdzie nastąpiła oficjalna cześć spotkania

Prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna, Prodziekan ds. Nauki, oficjalnie powitała delegację oraz opowiedziała o projektach prowadzonych aktualnie przez Wydział Transportu PW:

„Szanowna Pani Komisarz,

Szanowni Goście, Panie i Panowie.

Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa serdecznie na dzisiejszym spotkaniu. W szczególności witam naszego specjalnego gościa – panią Violetę Bulc, Europejskiego Komisarza ds. Transportu, oraz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej.

Wizyta ta jest dla nas niezmiernie ważna ze względu na osobę Pani Komisarz, a także ze względu na fakt, iż jest to dla nas dobra okazja przedstawienia tak znakomitemu gronu naszego potencjału dydaktycznego i badawczego.

Wydział Transportu jest prężną jednostką dydaktyczną i naukową prowadzącą badania w dziedzinie transportu. Kształci inżynierów transportu w różnych specjalnościach, m.in. w zakresie logistyki i technologii transportu, sterowania ruchem, inteligentnych systemów transportowych, bezpieczeństwa i ekologii oraz eksploatacji pojazdów. Wydział inicjuje i prowadzi badania przyczyniające się do rozwoju transportu i poprawy jego funkcjonowania oraz jakości. Aktualne nasze badania koncentrują się głównie w obszarze proekologicznych systemów i środków transportowych. Wydział Transportu w tym zakresie współpracuje z instytucjami wdrażającymi oraz dostawcami sprzętu, oprogramowania i rozwiązań innowacyjnych w transporcie.

Przykładem takiej kooperacji oraz przyczyną dzisiejszej wizyty jest realizacja projektu ECO-mobilność rozpoczętego w roku 2009 przez Zespół pod kierownictwem Profesora Włodzimierza Choromańskiego. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Priorytet I (Badania i rozwój nowoczesnych technologii), i jest w 85 % finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

O głównych założeniach projektu i jego efektach opowie Państwu Profesor Iwona Grabarek. Ja ze swojej strony chciałabym zauważyć, iż badania te są przykładem szeroko zakrojonego programu badawczego mającego na celu poprawę jakości życia różnych grup społecznych – włączając w to osoby z niepełnosprawnością. Jakość życia jednostek może zostać poprawiona dzięki ECO-samochodowi, Egzoszkieletowi, innowacyjnemu wózkowi inwalidzkiemu czy stabilizatorom ortopedycznym. Na jakość życia społeczności będzie miał wpływ również system PRT (Personal Rapid Transit). Projekt ECO-mobilność odnosi się do idei zrównoważonego transportu, który oznacza transport przyjazny środowisku, ekonomiczny (energooszczędny!) i społecznie akceptowany. Jest to przykład prac ukierunkowanych na proekologiczny rozwój i innowacje, które powinny być podstawą badań naukowych w dziedzinie transportu.”

 

Następnie głos zabrała Pani Komisarz Violeta Bulc.

 

Prof. nzw. dr hab. inż. Iwona Grabarek, zastępca kierownika projektu „ECO – MOBILNOŚĆ”  zaprezentowała projekt. Zostały pokazane filmy i prezentacja multimedialna:

„Pani Komisarz, Pani Dyrektor, Pani Dziekan,

Panie i Panowie

Mam przyjemność w imieniu koordynatora -  prof. Włodzimierza Choromańskiego, swoim i moich kolegów przedstawić informacje o projekcie ECO-Mobilność. W tym miejscu chcę przeprosić za nieobecność prof. Choromańskiego, który niestety przebywa w szpitalu. Mając świadomość ograniczonego czasu Pani Komisarz, nie będę prezentowała szczegółów technicznych. Na ewentualne pytania na pewno moi koledzy, twórcy poszczególnych środków transportu,  będą mogli w razie potrzeby odpowiedzieć. Po moim wystąpieniu, dla lepszego zobrazowania rezultatów  projektu, pokażemy film a następnie zaprosimy Panią Komisarz i pozostałych gości do laboratorium, gdzie umiejscowiony jest tor pojazdu PRT w skali 1:4 i kabina w skali 1:1.

Rezultaty projektu wpisują się w rozwój zrównoważonego transportu i niewątpliwie należą do innowacyjnych systemów transportowych, które zostaną wdrożone w najbliższej przyszłości. We wszystkich zadaniach zastosowano nową filozofię projektowania, czyli „user-centered design” / projektowanie zorientowane na użytkownika/  i „universal design” / projektowanie uniwersalne/. W każdym przypadku zadbano o dostosowanie środków transportu do zróżnicowanych grup  użytkowników, czyli zastosowano zasady ergonomiczne.

Realizacja Projektu objęła szeroki zakres zagadnień wymagających współbieżnego projektowania zarówno układów mechanicznych, elektrycznych czy też elektronicznych.

Prace obejmowały modelowanie, symulację, a także  implementację zaproponowanych rozwiązań.

Kolejne zadanie to egzoszkielet, który jest systemem wspomagającym pionizację i chód osoby z niedowładem kończyn dolnych. System ma postać robota, którego ruchy przenoszone są na kończyny dolne pacjenta za pomocą specjalnych zaczepów. Podstawową funkcją robota jest wymuszenie ruchu dolnych kończyn pacjenta, podobnego do chodu naturalnego.

Ostatnim zadaniem projektu są urządzenia medyczne. To zadanie było realizowane we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Plany na przyszłość dotyczą aplikacji do projektu Horyzont 2020. Opracowany pakiet projektów ECO-Mobility Prometheus mocno nawiązuje do idei przyszłych zrównoważonych miast.

W projekcie Horyzont 2020 planujemy zademonstrować nasze rozwiązania w Rzeszowie, który będzie pełnił rolę Lidera.”

 

W drugiej części spotkania zaprezentowano wagonik kolejki Personal Rapid Transit (PRT) oraz model systemu w skali 1:4.

Krótkiej informacji o wagoniku PTR udzielił mgr inż. Jerzy Kowara:

„Komisarz pytała co jest innowacyjne w naszym pojeździe PRT, więc wymieniłem elektryczny  silnik liniowy do napędu pojazdu oraz bezkontaktowe przekazywanie energii do pojazdu oraz pokazałem i omówiłem w skrócie budowę pojazdu PRT w skali 1:4, umieszczenie silnika elektrycznego między skrętnymi kołami i układem prowadzenia pojazdu w torze. 

W kabinie przedstawiliśmy wspólnie z Panią Prodziekan interfejs dotykowy oraz zademonstrowaliśmy działanie urządzeń wspomagających dla osób znajdujących się na wózku inwalidzkim oraz wspólnie z Prof. Grabarek demonstrowałem pojazd w skali 1/4.”

 

prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
prof. nzw. dr hab. inż.  Iwona Grabarek
Rafał Rowiński, Protokół dyplomatyczny przedstawicielstwa KE

 

prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
Komisarz - Violeta Bulc
prof. nzw. dr hab. inż.  Iwona Grabarek

 

prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
Komisarz - Violeta Bulc
Nikolaus von Peter, Cabinet of Commissioner Bulc
Matej Zakonjsek, Cabinet of Commissioner Bulc

 

Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
Komisarz - Violeta Bulc
Nikolaus von Peter, Cabinet of Commissioner Bulc
Matej Zakonjsek, Cabinet of Commissioner Bulc

 

prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
Komisarz - Violeta Bulc
Nikolaus von Peter, Cabinet of Commissioner Bulc
Matej Zakonjsek, Cabinet of Commissioner Bulc

 

prof. nzw. dr hab. inż.  Iwona Grabarek
dr inż. Grzegorz Dobrzyński

Komisarz - Violeta Bulc

mgr inż. Jerzy Kowara
Komisarz - Violeta Bulc
dr inż. Aleksander Szulczyk
prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna
prof. nzw. dr hab. inż.  Iwona Grabarek