Rusza Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego

Bezpłatne warsztaty i wykłady z zakresu bezpieczeństwa systemu kolejowego, zajęcia prowadzone na terenie całego kraju, platforma e-learningowa i aplikacja mobilna – tak prezentuje się Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego, nowy projekt szkoleniowy Urzędu Transportu Kolejowego. W czwartek, 24 października 2019 r. odbyła się inauguracja Akademii. W trakcie uroczystości Prezes UTK podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie projektu.

Inauguracja Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego odbyła się w auli Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Goście mieli okazję zapoznać się z założeniami nowego projektu Urzędu Transportu Kolejowego. Jest on nową odsłoną dotychczas funkcjonującej Akademii UTK. W zorganizowanych do tej pory zajęciach udział wzięło niemal 2,3 tys. słuchaczy zewnętrznych. Formuła szkoleń została obecnie rozszerzona. W ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego do czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia dla minimum 3 tys. przedstawicieli rynku kolejowego. Zwiększy się zasięg działania. ABK będzie prowadzić szkolenia dla szerszej grupy uczestników również poza Warszawą. Uruchomiona zostanie również platforma e-learningowa do obsługi szkoleń, na której zamieszczane będą filmy i materiały edukacyjne. Uzupełnieniem platformy będzie aplikacja mobilna. Nowością będą szkolenia „szyte na miarę” dla określonych grup odbiorców. Takie działanie umożliwi precyzyjne zdiagnozowanie i omówienie zagadnień, którymi dany podmiot jest najbardziej zainteresowany. W ramach projektu przeprowadzone będą również szkolenia dla inspektorów UTK wykonujących działania kontrolne.

- Od kilku lat staramy się budować Urząd otwarty na współpracę z rynkiem. Jednym z przejawów takich działań jest właśnie Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego. To efekt sygnalizowanych potrzeb i zebranych doświadczeń – mówił w trakcie inauguracji dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Chcemy pomóc przedsiębiorcom kolejowym wpływając na stałe podnoszenie kultury technicznej, prawnej i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w systemie kolejowym – dodał.

Prezes UTK podkreślał także dobrą współpracę Urzędu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. To już kolejny projekt UTK realizowany z dofinansowaniem unijnym. Prowadzone są działania edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym w ramach „Kampanii Kolejowe ABC”. Ponadto, w ramach Projektu „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” tworzone jest systemowe rozwiązanie w obszarze monitorowania i egzaminowania maszynistów. Ma to na celu zmniejszenie liczby zdarzeń kolejowych w których zasadniczą rolę odgrywa czynnik ludzki. Do tej pory z dofinansowaniem unijnym realizowany jest projekt edukacyjny dla dzieci „Kampania Kolejowe ABC” oraz „System Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”.

Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego będzie również realizowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu wyniesie 4,3 mln zł.

- Środki europejskie pozytywnie wpływają na polski transport kolejowy. Dzisiaj z radością witamy wsparcie środków unijnych przeznaczonych na projekt Urzędu Transportu Kolejowego dotyczący Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jestem przekonany, że z tego przedsięwzięcia wypłynie korzyść dla społeczeństwa. Dotychczasowe inicjatywy UTK w zakresie bezpieczeństwa na kolei gwarantują, że również działania w ramach Akademii spotkają się z zainteresowaniem wszystkich uczestników rynku kolejowego – powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Uczestnicy inauguracji mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi kształcenia kadr dla kolei. Wydział Transportu był reprezentowany przez prof. dr hab. inż. Mirosława Siergiejczyka, Prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką. W swoim
wystąpieniu mówił o programach nauczania i wyzwaniach jakie stoją przed uczelniami kształcącymi wyspecjalizowane kadry dla branży kolejowej. Z kolei Pani Marita Szustak, Prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego przedstawiła aktualną sytuację i przyszłość zawodów kolejowych oraz zagadnienie dostępności wykwalifikowanej kadry z punktu widzenia pracodawców. Wykład inauguracyjny „Globalny system kolejowej radiokomunikacji ruchomej” wygłosił dr inż. Marek Pawlik, zastępca dyrektora Instytutu Kolejnictwa ds. Interoperacyjności Kolei.

Zapisy na szkolenia ruszą w najbliższym czasie. Wśród tematów szkoleń znajdą się m.in.

  • budowa i eksploatacja nowoczesnego taboru kolejowego,
  • aspekty psychologicznej przydatności pracownika po wydarzeniach traumatycznych podczas wykonywania obowiązków,
  • zasady działania nowoczesnych komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
  • certyfikacja wyrobów kolejowych jako warunek zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Można także zgłaszać własne propozycje szkoleń. Wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie utk.gov.pl.

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Frankowski, naczelnik Wydziału Prasowego