Kandydaci
|
Student Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej zdobywa kwalifikacje pierwszego lub drugiego stopnia na technicznym kierunku studiów Transport o profilu ogólnoakademickim. |
Student kierunku Transport ma kompetencje społeczne zgodne z wymaganiami Krajowej Ramy Kwalifikacji, ukierunkowane na procesy i systemy transportowe oraz oddziaływanie transportu na szeroko rozumiane środowisko.
Nabyte umiejętności rozwiązywania praktycznych problemów budowy i eksploatacji obiektów i systemów transportowych oraz kompetencje społeczne są wykorzystywane w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i wewnątrzzakładowym.
Efekty uczenia się wspólne dla wszystkich absolwentów kierunku Transport są rozwijane w ramach specjalności odpowiadających problemowo podstawowym obszarom działalności zawodowej inżyniera transportu.
Program studiów przewiduje:
• praktykę specjalnościową lub praktykę dyplomową,
• obieralne przedmioty techniczne,
• obieralne przedmioty humanistyczne, ekonomiczne lub społeczne.
Praca dyplomowa i egzamin dyplomowy:
• Studia każdego poziomu (pierwszego albo drugiego stopnia) na kierunku Transport kończą się pracą dyplomową (odpowiednio: inżynierską albo magisterską) i egzaminem dyplomowym. Temat pracy dyplomowej związany jest ze specjalnością i ustalany jest z uwzględnieniem zainteresowań studenta. Praca dyplomowa może mieć charakter teoretyczny lub praktyczny i dotyczyć może zagadnień badawczych lub projektowych. Tematyka prac dyplomowych związana jest z zagadnieniami zgłaszanymi przez przedsiębiorstwa lub jednostki badawczo-wdrożeniowe transportu oraz z problematyką prac naukowo-badawczych realizowanych na Wydziale.
• Egzamin dyplomowy polega na przedstawieniu (prezentacji) pracy dyplomowej i udzieleniu odpowiedzi na pytania zadawane przez członków Komisji Egzaminu Dyplomowego.
• Kwalifikacje pierwszego lub drugiego stopnia absolwenta kierunku Transport są poświadczane dyplomem Politechniki Warszawskiej.
• Na Wydziale jest organizowane uroczyste wręczanie dyplomów.
Miejsce pracy absolwenta Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej:
• Miejscem pracy absolwenta są te działy gospodarki narodowej, gdzie występują i są rozwiązywane problemy przemieszczania ludzi i ładunków. Są to instytucje i przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem, budową, modernizacją, eksploatacją i rozwojem systemów transportowych oraz ich infrastruktury, układów i środków transportu. Wszędzie tam inżynierowie transportu współpracują ze specjalistami z zakresu urbanistyki, budownictwa, energetyki, budowy maszyn, teleinformatyki, ekonomii, ergonomii, socjologii, ochrony środowiska oraz wojskiem i służbami państwowymi (policja, straż pożarna, straż graniczna). Dotyczy to także etapu prac studialnych, formułowania koncepcji programowo-przestrzennych, opracowania programów funkcjonalno-użytkowych oraz wstępnych projektów technologicznych i organizacyjnych, projektów budowlanych i wykonawczych układów komunikacyjnych i obiektów zaplecza technicznego transportu oraz projektów w zakresie koncepcji i założeń techniczno-użytkowych środków transportu.